Stare Miasto w Gdańsku

Stare Miasto w Gdańsku sąsiaduje z Głównym Miastem, Grodziskiem, Wielką Aleją, Ołowianką i Składami. Należy do niego Osiek (teren między ul. Stolarską i Igielnicką) i Zamczysko (położone między Motławą, Kanałem Raduni, ul.Tartaczną i Placem Obrońców Poczty Polskiej).

Starówka w Gdańsku była kiedyś dzielnicą najbiedniejszych mieszkańców, a także marynarzy, rzemieślników, drobnych kupców, robotników portowych. Znajdowało się na niej 6 kościołów oraz szpitale, domy cechowe, przytułki.

Starówka w Gdańsku

Gród ten zyskał swój przywilej lokacyjny ok. 1050 roku. Około pierwszej połowy XII wieku na terenie Osieka powstało najstarsze słowiańskie osadnictwo. W drugiej połowie tego wieku przybyli na te obszary pierwsi osadnicy niemieccy (okolice kościoła św. Katarzyny). W latach 1308-1377 starówka w Gdańsku była podległa komturowi gdańskiemu. Wtedy też został wybudowany na jej terenie zamek komtura, dzisiejsze Zamczysko. W 1433 roku w celach fortyfikacyjnych otoczono ją palisadą i rowem. W 1454 roku, zgodnie z przywilejem, podporządkowano ją Głównemu Miastu.

W czasie II wojny światowej miała tu miejsce Obrona Poczty Polskiej. W 1979 roku na Starym Mieście w Gdańsku wybudowano monument upamiętniający to wydarzenie. Po napaści hitlerowskiej na Polskę miejsce to legło w gruzach w niemal 80 %. II wojna światowa przyczyniła się do doszczętnego zniszczenia wielu wcześniejszych budynków. Na szczęście gdańska starówka została dość szybko odbudowana (według współczesnej architektury) i możemy dziś podziwiać urok tego historycznego miejsca.

Stare Miasto w Gdańsku

Starówka w Gdańsku posiada na swoim terenie liczne zabytki. Stoi tu wiele pięknych kościołów, m.in. kościół Św.Katarzyny (najstarszy; wybudowany w latach 1227-1239; po 1945 roku został w całości odrestaurowany), Św. Jakuba, Św. Brygidy czy Św. Bartłomieja. Inną ciekawą zabytkową budowlą jest Ratusz Starego Miasta. Budowano go ponad 100 lat (od 1379 do 1492 roku). Posiada 80-metrową wieżą, na której stoi metalowy, złocony posąg króla Zygmunta Augusta. Obecnie mieści się tu Muzeum Historyczne Miasta Gdańska z Wielką Salą Rady oraz Salą Czerwoną, stanowiącą jedno z najbogatszych nowożytnych wnętrz ratuszowych. Warto również zwiedzić Mały Młyn i Wielki Młyn, które zostały wybudowane przez Krzyżaków w połowie XIV wieku na kanale Raduni oraz Spichlerz. Na gdańskiej starówce znajdziemy także pomniki: Obrońców Poczty Polskiej oraz króla Jana III Sobieskiego. Dlatego właśnie nie powinien nikogo dziwić fakt, iż uchodzi ona za jedną z najpiękniejszych w Europie, a nawet na świecie.

Jeden komentarz

  1. Jego Eminencja Wielki Sędzia Inkwizytor lipiec 2013 at 07:57 #

    Niestety artykuł zawiera rażące błędy merytoryczne – poczynając od zdjęć, które przedstawiają Główne Miasto, poprzez opis ratusza, dotyczący również Ratusza Głównego Miasta, a skończywszy na nieprawidłowej terminologii. Przydałoby się aby (bezimienny?) autor wprowadził gruntowną korektę.

Zostaw komentarz