Główne Miasto w Gdańsku położone jest w Śródmieściu. Można tu zobaczyć większą część najbardziej znanych zabytków miasta m.in.: Złotą Bramę, kościół św. Jana, Fontannę Neptuna, Dwór Artusa bądź Ratusz Głównego Miasta. Znajdują się tu również liczne kamienice, takie jak: Dom Angielski, Złota Kamienica, Dom Towarzystwa Przyrodniczego, Dom Uphagena. Najważniejszą trasą jest tu Droga Królewska, która składa się z ulicy Długiej i Długiego Targu. Miejscami wartymi zwiedzenia są także: Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP, kaplica Królewska, Baszta Słomiana lub Narożna, Brama Świętojańska lub Zielona, tzw. Barbakan Gdański z Muzeum Bursztynu czy Żuraw.
W przeszłości Główne Miasto podzielone było na Dzielnicę Mariacką (teren wokół kościoła Mariackiego), Dzielnicę Świętojańską (północna część Śródmieścia, powstała ok. XIV wieku) oraz Przedwale (obszar położony na południe od ul. Ogarnej). Dziś jest ono integralną całością.
Ta część Gdańska położona jest między Wałami Jagiellońskimi a Motławą. Od północy zamyka ją Podwale Staromiejskie, a od południa – Podwale Przedmiejskie.
Na Głównym Mieście położone są ulice: Mariacka, Długa, Długi Targ, Św. Ducha, Piwna, Chlebnicka oraz Długie Pobrzeże. To właśnie przy nich znajdują się najbardziej znane obiekty w Gdańsku.
Historia Głównego Miasta w Gdańsku zaczyna się w 1343 roku. Wtedy to Krzyżacy nadali przywilej lokacyjny osadzie mieszczącej się przy Długim Targu. Bardzo szybko rozwinęła się ona w ważną militarnie, gospodarczo i kulturalnie część Gdańska (z łac. urbs principalis, czyli Główne Miasto; z niem. Rechtstadt; z pol. Prawe Miasto). Nazwa łacińska została przyjęta za urzędową. Domy przy ulicy Długiej i Długim Targu zamieszkiwane były przez najbogatszych kupców i najznakomitsze rody. Właśnie w tej części Gdańska powstawały najważniejsze obiekty miejskie: kościół Mariacki, ratusz czy Dwór Artusa. Przy Drodze Królewskiej ciągnie się niegdysiejsza trasa wjazdu królów polskich: Od Bramy Wyżynnej do Zielonej Bramy, aż do Bramy Żuławskiej. Tam też umiejscowiony jest szereg pięknych kamienic.
W 1945 roku Armia Czerwona zniszczyła Główne Miasto w Gdańsku niemal w 90%. Miastu udało się odbudować większość zabytkowych kamienic oraz zrekonstruować stare gotyckie mury obronne. Do dzisiaj jest ono najważniejszą i najbogatszą częścią Gdańska.