Udział w kooperatywie mieszkaniowej

Zdolność kredytową nie jest tak łatwo osiągalna jak się wydaje. A bez tego nie ma szans na zakup własnego mieszkania, a tym bardziej domu. Istnieje jednak pewne rozwiązanie, które umożliwia realizację marzenia o posiadaniu własnego domu parterowego. Chodzi o udział w kooperatywie mieszkaniowej. Tego typu inicjatywa działa już w Gdańsku, oferując mieszkania o około 30 procent taniej niż u tradycyjnego dewelopera. Średnia cena za metr to 3 tys. złotych

Kooperatywa mieszkaniowa działa na zasadzie członkostwa. Każdy inwestor ma identyczny wkład w realizację inwestycji. Projekt dopasowywany jest do potrzeb wszystkich lokatorów już w pierwszym etapie planowania. Takich dogodności nie ma w przypadku zakupu domu jednorodzinnego od dewelopera, gdzie schemat konstrukcji jest z góry ustalony i nie podlega większych modyfikacjom.

Wybudowanie budynku na kilka rodzin wymaga dużego wkładu finansowego. Zaciągnięcie pożyczki bankowej może być obwarowane licznymi wymogami i nie każdy bank decyduje się na tak wysoki kredyt. Jako że nie będzie to standardowy dom w Gdańsku, których co roku powstaje wiele, trzeba się liczyć z zawiłymi procedurami i dłuższym czasem oczekiwania na decyzję o przyznanie środków na budowę.

kredyt na dom

Plusem budowy domu w kooperatywie mieszkaniowej jest czas ukończenia budowy. Nieruchomość gotowa jest do zamieszkania często jeszcze w tym samym roku. Opcja rychłej wyprowadzki dodatkowo motywuje do wzajemnego działania. Po oddaniu kluczy mieszkańcom, kooperatywa zostaje rozwiązana, a jej miejsce tworzy się nowa wspólnota mieszkaniowa. Tego typu budynki, czasami przypominające współczesne kamienice, od lat powstają we Wrocławiu czy Białymstoku.

Reasumując, budowanie w kooperatywie to ciekawa opcja na własny dom lub mieszkania po niższej i cenie z możliwością doboru sąsiadów. Od samego początku jest jasne kto będzie mieszkał obok. Inwestycje w gronie kilku rodzin to stosunkowo nowy pomysł w Polsce, dlatego kooperatywnych rezydencji nie ma jeszcze tak wiele. Jednak zdaniem specjalistów do spraw nieruchomości system ten będzie się stale rozwijać.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz