Ceny mieszkań spadają, rosną marże banków

Własne mieszkanie – marzenie niemal każdego młodego człowieka. Jednak nie każdy ma możliwość je zrealizować. Brak zdolności kredytowej często przekreśla szanse na zakup nieruchomości, bo niewiele osób posiada gotówkę w wysokości około 200 tys. zł. A tyle właśnie kosztuje mieszkanie 2-pokojowe w Gdańsku oraz innych większych miastach. Ceny od dłuższego czasu utrzymywały się na stałym poziomie, ale najnowsze analizy rynku nieruchomości dają nadzieję na obniżkę stawki.

Z najnowszych danych wynika, że aż w 10 na 15 analizowanych miast, ceny mieszkań poszły w dół. Tańsze są zarówno mieszkania dwupokojowe, jak kawalerki w Gdańsku. A wraz z spadkiem cen za metr kwadratowy nieruchomości, często spadają też kwoty transakcyjne. Natomiast w przypadku kredytów, marża cały czas jest podwyższana, szczególnie w przypadku pożyczek hipotecznych z niskim wkładem własnym. Wpływ na to ma oczywiście obowiązujący obecnie program rządowy, oferujący mieszkania dla młodych w Gdańsku z preferencyjnym kredytem hipotecznym. Jednak to dotyczy wyłącznie lokali od dewelopera.

mieszkanie w gdańsku

Największy spadek cen gdańskich nieruchomości odnotowano na rynku wtórnym. Sytuacja powoli zaczyna się stabilizować, zwłaszcza że przełom nowego roku zawsze dyktuje nowe warunki w branży nieruchomości. Średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w Gdańsku, kupionego na rynku wtórnym, to 5340 zł. Jeszcze pół roku temu było o ponad sto złotych drożej. Co ciekawe nieruchomości w stolicy Pomorza można określić jako tanie mieszkanie, bo więcej zapłacimy zarówno w Gdyni – 5500 zł oraz w Sopocie – 8220 zł.

Niemniej stale rozwoju się rynek luksusowych nieruchomości. Apartamentowce, oferujące widok na Motławę, np. Waterlane cieszą się dużym zainteresowaniem, mimo wysokich cen. Najtańszy lokal w tym budynku kosztował ponad milion złotych, najdroższy trzy razy więcej. Apartamenty w Gdańsku oferuje także Aura Gdańsk, położona tuż nad Motławą. W tym wypadku za metr kwadratowy trzeba zapłacić przynajmniej 6 tys. złotych.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz